Árvizi veszélyhelyzet - 2013. június

FRISÍTVE
2013. június 8. szombat 13:00

A legfontosabb, hogy szeretnénk hangsúlyozni: a vezetékes víz szigorúan ellenőrzött biztonságos és fogyasztható. Munkatársaim folyamatosan ellenőrzik a kutakat és a vizel látó rendszert, még biztonsági klórozásra sincs szükség. Szakembereink a katasztrófavédelemmel együttműködve kidolgozták, hogy esetleges töltésszakadás esetén is működni tudjon a győri és Győr környéki vízellátó rendszer. A csatornaüzem területén - leginkább az alsószigetközi térségben-  egyre több gondot okoz, hogy a fakadóvizek utat találnak a csatornákba és túlterhelést okoznak. Az átemelő szivattyúk teljes kapacitással dolgoznak, a szennyvízelvezető rendszer nem ilyen hatalmas mennyiségű víz továbbítására készült. Szippantó kocsikkal tehermentesítjük a rendszert.  Győrben az Ady Endre úti átemelőt búvárok tisztították, Révfalu szennyvízelvezetését stabilizáltuk, föld feletti vezetékeken továbbítjuk a szennyvizet.  

 

 

 2013. június 7. péntek  17:00.

A Pannon-Víz Zrt. munkatársai mindent elkövetnek, hogy a szokásos módon működtessék a vizi-közmű szolgáltatást az árvízi veszélyhelyzetben. Felkészültünk a vezetékes víz klórozására, a közegészségügyi hatóság bármikor elrendelheti az ivóvíz biztonsági fertőtlenítését. A vezetékes ivóvíz változatlanul szigorúan ellenőrzött és megbízhatóan fogyasztható.

A csatornaüzem területén minden eszközzel azon vagyunk, hogy megakadályozzuk, a megemelkedett szintű folyóvíz visszafolyását a csatornákba. A győri szennyvíztisztító a magas vízszint miatt már nem tud működni, a Délnádorvárosi átemelőből közvetlen a Mosoni-Dunába kerül a város szennyvize, azonban a hatalmas higító hatás miatt ez nem okoz problémát.

Győr-Révfaluban az Ady Endre úti szennyvízátemelőnél leszakadt a csatorna, ideiglenes átemelővel föld feletti vezetéken vezetjük el a szennyvizet. Mecséren is megsérült egy csatornaakna, itt is átemelőt működtetünk.

A most következő hétvégén mindannyiunk részéről hatalmas erőfeszítésre lesz szükség.  Kollégáink egy része a gátakon folytat heroikus küzdelmet, másik része pedig a viziközmű szolgáltatás fenntartásán dolgozik.  

       

 

 

 

 

2013. június 6.   

Győrben és környékén az árvízi veszélyhelyzetben is a szokásos módon működik a viziközmű szolgáltatás – tudtuk meg Hoffer Gábortól, a Pannon-Víz Zrt. Győri Üzemmérnökség vezetőjétől. Munkatársaim folyamatosan ellenőrzik a vízellátó rendszereket, a vízmű kútjai biztonságban vannak.  Felkészültünk az esetleges klórozásra, magasabb árvízszintnél a közegészségügyi hatóság elrendelheti az ivóvíz biztonsági fertőtlenítését. A vezetékes ivóvíz változatlanul szigorúan ellenőrzött és megbízhatóan fogyasztható.

A csatornaüzem területén megakadályoztuk, hogy a megemelkedett szintű folyóvíz visszafollyon a csatornákba. Ma déltől le kellett állítanunk a győri szennyvíztisztító telepet, az extrém magas vízállás nem teszi lehetővé, hogy a tisztított szennyvizet a befogadóba juttassuk. A Délnádorvárosi átemelőnkből közvetlen a Mosoni-Dunába kerül a város szennyvize. A rendkívül nagy hígító hatás miatt ez problémát nem fog okozni.

Ezúton is szeretnénk megköszönni partnereink - különösen a veszprémi Bakonykarszt Zrt., a kecskeméti Bácsvíz Zrt. a Soproni és a Miskolci Vízmű - felénk irányuló segítő szándékát. Nagyon jól esik, és erőt ad a mindennapi munkához, hogy ebben a nehéz helyzetben együtt éreznek velünk és felajánlották segítségüket. Munkatársaink egy része közvetlenül lakóhelyén vesz részt az árvízvédekezésben, homokzsákokat tölt, vagy segít az értékek biztonságba helyezésében. Kollégáimmal együtt mindent elkövetünk, hogy a vizi közmű szolgáltatás az árvízi vészhelyzetben is jól működjön.

 Képek:  https://www.facebook.com/Pannonviz#!/media/set/?set=a.541317659264416.1073741886.158178030911716&type=1

 

2013. június 4.

A Pannon-Víz Zrt. árvíz esetére szigorú forgatókönyvvel rendelkezik, az ebben leírtakat a vízállástól függően fokozatosan hajtják végre a szakemberek. A mostani helyzetben már a legmagasabb szintű intézkedéseket léptettük érvénybe. Győr vízellátása a Mosoni Duna és a Duna partján sorakozó parti szűrésű kutakból történik. Révfalu vízműben, a Mosoni Duna holtág és a Győrújfalura vezető út mellett összesen 15 db, Szőgyén pedig 18 db kút sorakozik a folyók partján. Mindegyik kútnál teljes a védelem a talajvíz beáramlástól. Az árvízi készültség időszakában a Pannon-Víz Zrt. fokozottan ellenőrzi a Győrt ellátó vízműtelepek kútjait. Folyamatos a vízmintavétel, a gyors teszteket akkreditált laboratóriumunk azonnal elvégzi. A közegészségügyi hatóságot folyamatosan tájékoztatjuk a vizsgálati eredményekről. Lapzártakor már rendkívüli árvízvédelmi készültség van érvényben. Lehetséges, hogy a hétvégére a közegészségügyi hatóság elrendeli a biztonsági klórozást. Ha így lesz akkor a vezetékes víz megszokott íze megváltozik, a fertőtlenítőszert érezhetjük a vízben. A klórozás a közegészségügy érdekében szükséges beavatkozás, mindannyiunk biztonsága érdekében van szükség, s mint említettük, csak kivételes helyzetben. A csatornaüzem területén a folyókba vezető összes zsilipet le kellett zárnunk, meg kell akadályoznunk, hogy a folyók vize visszajusson a csatornákba. A meteorológiai jelentések szerint az árvíz időszakában nem várható záporeső, vagy intenzív csapadék. Ha mégis lenne ilyen, akkor a Petőfi hídi zsilip kivételével mindegyik záporkiömlőnk használható. A megemelkedett folyóvízszintek miatt azonban csökken a tehermentesítés hatékonysága, hiszen a csatornáinkban lévő vizet szivattyúkkal fel kell felemelni a folyók szintjéig. A viziközmű szolgáltatás területén dolgozó szakemberek az árvízvédelem és a katasztrófavédelem szakembereivel folyamatosan együttműködve mindent elkövetnek, hogy az árvízi készültség időszakában is működjön az egészséges és biztonságos viziközmű szolgáltatás. 

 

    

 

 

Pályázat