Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy Harcsás László aranykoszorús vízvezeték szerelő mester elhunyt. Országos hírű falikút gyűjteményének gondozásával és további bemutatásával kívánunk tisztelegni az idős mester emlékének. „Egy gyűjtő, amikor kiállít, mindig szeretne adni valamit embertársainak” – ez az, ami minden tárgyról visszakacsint, ez ma a Harcsás-gyűjtemény üzenete.
További képek a temetésről: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.516974048365444.1073741850.158178030911716&type=1
Így búcsúzott az idős mestertől lánya, Harcsás Judit újságíró:
Imába foglalt búcsú – aranykoszorúval
Többnyire a műhelyben találtam. Köpenyben, mert a munkának is megadta a módját. Nem sajnálta az időt, utána olvasott egy-egy történeti korszaknak, érdekelte, melyik tárgyat kik, mikor és hogyan használták. Képes volt szótlanul, akár órákig szinte megszállottan dolgozni, de a rádió mindig szólt mellette. Mestere volt a szakmájának, aki a legfurmányosabb technikai képletet is megoldja. „Apuuuu!” – süvöltöttem a műhely mélyére és tudtam, ha szól a rádió, őt is valahol a közelben találom. „Apu” – kérném szépen, csendesen, - már hiába…
Pedig mennyi mindent kérdeznék még… Csak keveset tudok az ötvenes évek nélkülözéséről, amikor sokszor napraforgóolajba mártogatott kenyér volt a vacsora, s hogy a margarinos sercni már ünnepi éteknek számított. Hogy a templomi esküvője az állásába került, s ott maradt minden nélkül. Hogy a tanulás, a szakma mekkora kincset, hajtóerőt jelentett, - mégiscsak látszott egy kicsi fény az alagút végén. Mert technikusként, víz-gáz- és központifűtés-szerelőként száz meg ezer család életének részévé vált az iparos, aki az évek, évtizedek alatt mestere lett a szakmájának. Aranykoszorús mestere. Valahol biztos ez az alázat jelentett az életében iránytűt és talált rá az öntöttvas tárgyak gyűjtése, a restaurálásuk iránti érdeklődés, a falikutak „gyógyítása”. Emlékszem: száz meg száz kilométereket utazott a falikutakért: régiekért és újakért. Megkülönböztetett tisztelettel csodálta a régmúlt használati tárgyainak egy-egy míves darabját, hozzáképzelte az egykori használó ízlésvilágát. Schima Bandiét például, akinek szekrényét jóformán a szemétből, darabokban szedte össze. A falikutak között is lettek családi kedvencek: a hattyús, a cseresznyés, a gyöngyvirágos és hosszú lenne a sor. Kiállítások, bemutatók, nyári programok, s a PANNON-VÍZ állandó, valamint „utazó” kiállítása tanúskodik arról a folyamatos munkáról, amelynek eredményeként ma látogatók ezrei csodálhatják meg a régmúlt mesterembereinek precíz, pontos és esztétikus alkotásait, bepillanthatnak saját múltjuk hétköznapjaiba, gyönyörködhetnek a használati tárgyakban.
„Egy gyűjtő, amikor kiállít, mindig szeretne adni valamit embertársainak” – ez az, ami minden tárgyról visszakacsint, ez ma a Harcsás-gyűjtemény üzenete.
Keresem, kereslek a műhelyben, - hiába. A szerszámok, a nehéz öntöttvas tárgyak konokul hallgatnak, mintha csak téged, a gazdájukat várnák. Nehéz fölfogni, kimondani meg lehetetlen, hogy édesapám, Harcsás László, a falikutak gyógyítója immár az égi műhelybe költözött: ott javít, gyűjt, restaurál és talán készül a következő kiállításra, amelyen egyszer mind-mind ott leszünk…
Harcsás Judit
Harcsás László aranykoszorús mester gyűjteménye több időszaki kiállításon sikert aratott, szerepelt többek közt az Öntödei Múzeumban, a Parragh Rt. galériájában, és a Fürdővilág anno... című kiállítás sorozaton.
"Mindig megkülönböztetett tisztelettel és szeretettel néztem a régmúlt használati tárgyainak egy -egy míves darabjára. Hozzáképzeltem az egykori használó ízlésvilágát. Boldog vagyok, hogy a gyűjtemény együtt marad, és a nagyközönség is láthatja. A szemlélődők megcsodálhatják a régmúlt mesterembereinek precíz, pontos és esztétikus alkotásait, bepillanthatnak saját múltjuk hétköznapjaiba, gyönyörködhetnek a régmúlt használati tárgyaiban. Egy gyűjtő, amikor kiállít, mindig szeretne adni valamit embertársainak." vallotta az idős győri mester.
Harcsás László évtizedekig vízszerelőként dolgozott. Győrben a Szent Imre herceg u. 59. szám alatt volt a vízvezeték szerelő műhelye.
Jelenlegi családi házának pincéje a technika iránt kicsit is fogékony embernek igazi kincsesbánya.
Nap mint nap itt munkálkodott a mester, féltő műgonddal szerelgette, rendezgette gyűjteményét. A lakás berendezése a szakma szeretetéről, az öntvény tárgyak iránti vonzalomról, az idős mesterek tiszteletéről árulkodik. A falikut gyűjtemény egy része látványos szecessziós mintákkal díszített. A szecessziós időszakot túláradó díszítő motívumok jellemzik: szőlős, cseresznyés, tulipános és habokat szelő kis vitorlás hajós mintákkal találkozhatunk. A falikutakhoz tartozó vízcsapok krómozott vagy antikolt kivitelűek, egytől egyig működőképesek. A gyűjtemény mögött igen komoly tudásanyag is rejlik, a mester ezt is szeretné az utódokra hagyni. A Harcsás gyűjtemény jelenleg a PANNON-VÍZ Zrt. Központi irodaépületének tanácstermében tekinthető meg.
Nézze meg a gyűjtemény további képeit facebook oldalunkon:
Fotó: Nemes Zoltán Mettor